AKTİVİTELER

TUĞRA BUTİK OTEL

OTELİMİZ ÇEVRESİNDEKİ GEZİLECEK YERLER

Image

KARAGÖL

Otelimize yürüyüş mesafesinde olan Karagöl Türkiye'nin en popüler ama bir o kadar da ulaşılması zor olan göllerinden biridir. Gölün derinliği yaklaşık 30 metre olup içerisinde Aynalı Sazan, Kaya Sazanı ve 11 çeşit akvaryum balığı bulundurmaktadır. Çevresi yaklaşık olarak 1000 metre olan Karagöl, Sahara Kaagöl Milla Parkı içerisindedir. Etrafı dağlar, ladin ve çam ağaçlarıyla çevrilidir. Göl üzerinde sandalla gezinti yapıp balıkları besleyebilirsiniz. Balık avlamak ise yasaklanmıştır.

Image
Image

PINARLI KÖYÜ BALIK GÖLÜ

Otelimize araçla yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunan Pınarlı Köyü Balık Gölü, 2000 metre rakımda bulunmaktadır. Gölün etrafında pek çok oturak yapıldığı için manzara karşısında içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Göl oval ve uzun bir şekilde oluşmuştur. Gölün etrafı dağlarla çevrili olduğu için manzara özellikle yaz aylarında çok güzel olmaktadır.

RUTAV GÖLÜ

Otelimize araçla yaklaşık 10 dakika uzaklıkta bulunan Rutav Gölü, Yukarı Koyunlu köyünde bulunan küçük bir göldür. Manzara ve çiçek çeşitliliği açısından civardaki önemli göllerden biridir. Kış aylarında gelen çığların açtığı çukur alandadır. Kar suları ve küçük ırmaklardan gelen sularla beslenmektedir.

Image
Image

TİBETİ MANASTIRI VE KİLİSESİ

Otelimize 17 km uzaklıkta bulunan Tibeti Manastırı ve Kilisesi, Bagratlı prenslerden Aşot Kuhi (899–918) tarafından inşa ettirilmiştir. Meryemana'ya adanmış olan kilise Piskopos Stephane tarafından kutsanarak ibadete açılmıştır. Manastır kısa bir sürede bölgenin önemli dini ve kültür merkezlerinden biri haline gelir. 995 yılında burada yazılmış olan ve çok büyük sanatsal değer taşıyan bir İncil bugün St. Petersburg Halk Kütüphanesi'ndedir. Dıştan onaltıgen içten yuvarlak bir plana sahip olan bu kilisenin üzerine bilinmeyen bir nedenle, 11. yüzyılın ilk yarısında yeni bir kilise daha inşa edilmiştir. Kilise 12. ve 13. yüzyıllarda birkaç önemli onarım daha geçirmiştir. Bu onarımlar sırasında kilisenin dış duvarları düzgün kesme taşlarla kaplanmış ve kabartma tekniğinde süslemeler yapılmıştır. Bölgenin İslamla tanışmasından sonra kilise cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1885 yılında kubbesine ve haç kollarına yıldırım düşmesi sonucu hasar görmüş olan yapı, cami işlevini 1889 yılına kadar sürdürür. Bir süre daha köyün okulunun tiyatro salonu olarak kullanılan yapının, 1953 yılında kubbesi ile birlikte batı bölümü tamamen yıkılmıştır.

ARSİYAN YAYLASI VE GÖLLERİ

Otelimizden yaklaşık olarak 1 saat uzaklıkta bulunan Arsiyan Yaylası, bölgenin en önemli değerlerinden biridir. Gürcistan sınırındaki 3176 metre yükseklikteki Göze Dağı'nın eteğinde yer alan Arsiyan Yaylası'nda bulunan irili ufaklı 20 göl, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Ayrıca bölgedeki göletlerde bulunan 12 yüzen ada Arsiyan yaylasını diğerlerinden farklı kılmaktadır. Bu yaylayı ve gölleri uzman rehberimiz eşliğinde gezmek mümkündür. Yöre halkı tarafından her birinin farklı hikayesi olduğuna inanılan göllere boğa gölü, kız gölü, peri gölü, dana gölü gibi isimler verilmiştir. 12 yüzen ada çevresinde endemik bitki ve çiçek türleri yer almaktadır.Ayrıca yaylada çok sayıda tuz kayaları ve kömür madeni bulunmaktadır. Bu eşsiz yaylayı otelimize gelen bütün misafirlerimizin görmesini tavsiye ediyoruz.

Image
Image

TAMARA ODALARI VE SUATAN ŞELALESİ

Otelimizden 40 dakika uzaklıkta bulunan Tamara Odaları ve Suatan Şelalesi'ne, Aşağıkoyunlu Köyü'ne ulaştıktan sonra yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüşün sonunda ulaşılmaktadır. Dilerseniz uzman rehber eşliğinde burayı gezebilirsiniz. Gürcistan Krallığı'nın "Altın Çağı" olarak bilinen 1184-1213 yılları arasında, krallığı yöneten ünlü kraliçe Tamara'ya ait olduğu bilinen "Tamara Odaları", din adamlarının inziva alanı olarak kullanılmıştır. Bir cephesi tamamen doğal kayaya yaslanmış, biri kaya kilisesi olmak üzere, iki farklı mekan ve hemen bu mekanların üzerinde bulunan kayanın oyulması ile oluşturulmuş bir oda yer almaktadır. Bazı kısımları defineciler tarafından hedef alınan odalar, hala görülmeye değer güzelliktedir. Odaların 15 dakika uzaklığında ise yaklaşık 60 metreden dökülen Suatan Şelalesi bulunmaktadır.